İletişim

Saç Ekimi Operasyonu

Saç ekimi operasyonu genel olarak lokal anestezi kullanılarak yapılan bir operasyondur. Doğal olarak ilk akla gelen sorular, ağrısız saç ekimi yapılabilir mi veya acısı çok fazla mıdır?

Sonuçta saç ekimi işleminde saçların toplanması ve ekilmesi işlemleri için deride toplama ve ekme işlemleri müdahaleler gerektirecektir. Bu müdahalelerin seviyesi ne kadardır? Bu müdahaleler insanın ağrı eşiğinin ne kadar üzerindedir gibi sorular da insanların aklını karıştıran diğer daha ileri safha sorular olarak akla gelmektedir. Tüm bu soruların cevaplarını vermeden önce saç ekimi’nin aşamalarından detaylı bir şekilde bahsetmek gerekir.

Ankara Saç Ekimi Operasyonu Aşamaları

Saç ekimi temelde dört aşamadan oluşmaktadır. Burada bahsedilecek olan aşamalar operasyon gününde operasyonun özünü oluşturan aşamlardır.

Bunlar:

  1. Lokal anestezi uygulanması (Saç ekiminin ağrı hissedeceğiniz en önemli noktası)
  2. Saçların toplanması
  3. Kanalların açılması (DHI yönteminde bu aşama bir sonraki aşama ile birleşik olarak yapılır)
  4. Saçların ekilmesi (öncesinde yine lokal anestezi uygulanır.

Birinci Aşama: Saç Ekiminde Lokal Anestezi

Bu aşama işte bu ağrısız saç ekimi konusunun temel noktasıdır. Saçların deriden toplanabilmesi için bunların mikro-motor yardımı ile deriden kıl çevresindeki çok ince deri ile birlikte kesilip ayrılması gerekir. Bu noktanın yapılması doğal olarak öncesinde anestezi gerektirecektir.

Anestezi uygulanan alan his kaybına uğrayacağından bu acılar hissedilemez. Bu noktada doğal olarak saç ekimi ağrısız bir işlem olarak söylenebilir.

Sadece ağrı olarak bahsedilebilecek nokta ise anestezi yazpılırken kullanılacak iğnelerin enjeksiyonu esnasındaki ağrılardır.

Ağrısız saç ekimi denildiğinde kastedilen ana konu lokal anestezi uygulamasının ne kadar ağrısız uygulandığı ile ilgilidir. Bu konuda iki temel yaklaşımdan bahsedilebilir. Yani iğne ile yapılacak anestezinin ağrısını ortadan kaldırmak için uygulanan yaklaşımlar. Bunlar:

  • İğnesiz lokal anestezi
  • Sedasyon ile lokal anestezi

Bunlardan, iğnesiz lokal anestezi de basınçlı özel cihazlarla deri altına lokal anestezik etken madde iletilir. Vücuda hiç bir iğne müdahalesi olmadığından neredeyse hiç acı hissetmeden lokal anestezi uygulanmış olur.

Bir diğer ağırısız saç ekimi yöntemi ise sedasyon ile lokal anestezi uygulanmasıdır. Bu yöntem operasyon olacak kişinin eğer gerçekten ağrı eşiği çok düşükse uygulanır. Öncesinde hastaya damar yolu ile ilaç verilir ve bu ilaç vücudun rahatlamasını sağlar. Sonrasında gerek iğne ile gerek iğnesiz lokal anestezi ucları ile anestezi hissedilmeyecek seviyede uygulanabilmektedir.

Bu bakımdan bakıldığında, ağrısız saç ekimi lokal anestezinin uygulanması aşamasında ağrısız bir uygulama olarak adlandırılmaktadır.

Saç Ekimi Operasyonu İkinci Aşama: Saçların Toplanması

Saçlar mikro-motor yardımı ile deriden silindirik kesiler ile ayrıştırılarak toplanır. Burada mikro motorun uc çapı minimum 0.6 mm ölçüsündedir ki bu da kişinin saçlarının kalınlığı ve tekli veya çoklu greftler olmasına bağlıdır. 0.7 mm, 0.8 mm ve 1.00 mm ye kadar punç adı verilen silindirik iğnelerle saçlar toplanabilmektedir.

Saç Ekimi Operasyonu

Üçüncü Aşama: Kanalların Açılması

Saçların ekilmesi için toplanan saç köklerinin yerleştirileceği kanallar gerek metal slitler gerekse daha sonradan geliştirilen safir uçlar ile açılır. Safir uclar daha pürüzsüz olduğundan deride daha az tahribat yaratmaktadır.
Kanal açılması aşaması operasyonun kalitesini belileyen en önemli aşamadır.
Saçların ekileceği kanallar açılırken, açı ve yön çok dikkatli belirlenmelidir. Bu sayede doğal görünümlü bir ekim gerçekleştirilebilir.

DHI yönteminde kullanılan implanter ile kanallar açılmadan kökler saçları ekme görevini de içinde barındıran iğenelerle yerleştirilebilir.

Dördüncü Aşama: Saçların Ekilmesi

Saçlar açılan kanallara yerleştirilir. Burada dikkat edilecek kısım öncesindeki kanalların doğru yönde açılmış olmasıdır. Eğer doğru kanal yönleri yoksa ekilen kökler doğal bir görünüme kavuşamazlar. Yine kanalların içine bırakılan saç kökleri belli bir açıyla açılmış olan kanallara yine o oluşturulmak istenen açıya uygun şekilde bırakılır.
Bu aşamada bir diğer kritik nokta ise açılan kanalların hangilerine tekli greftler hangilerine çoklu greftlerin ekileceğidir. Burda temel prensip ön sıralara tekli greftlerin ekilmesidir. Bu hassasiyet ile doğal görünüm yine daha kolay sağlanabilir.

Genel olarak saçların ekilmesi bu dört temel aşamada gerçekleştirilir.

 

Sizi Arayalım

    X