İletişim

Rinoplasti Burun Estetiği

Rinoplasti Burun estetiği ile burnun anatomik yapısının yüze orantılanması ve doğal sonuçlar alınması amaçlanır.

Yüzümüzün tam ortasında bulunan ve yüzün altın oranını direk olarak etkileyen burun, güzel bir yüz elde edilebilmesi için en çok tercih edilen estetik operasyonların başında gelmektedir.

Ankara Rinoplasti Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği diğer adıyla Rinoplasti, burun yapısındaki fiziksel görünümün değiştirilmesidir. Burnun yeniden şekillendirilmesi ve form verilmesi anlamına gelen Rynoplasty estetik operasyonlar arasında en sık uygulanan ameliyattır. Burun estetiği yaptırmanın çeşitli nedenleri vardır. Doğuştan gelen burun kusurlarında yada sonraki zamanlarda yaralanma gibi çeşitli travmalardan dolayı form bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılmaktadır. Burun deformasyonlarını düzeltmek için ya da hastalardaki burundan kaynaklı solunum sıkıntılarını gidermek ve hastaların daha rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla uygulanmaktadır.

Yüz şeklindeki ifadeye etki eden ve yüz çekiciliğini ve güzelliğini gölgeleyebilen burun problemlerini, burun estetiği ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Burun yapısından, şeklinden memnun olmayan kişiler ya da nefes alma zorluğu çeken hastalar sosyal hayatlarında özgüven sıkıntısı yaşayabilmektedirler. Burun Estetiği yani Rinoplasti ile kişinin anatomik yapısına uygun bir görünüm oluşturulmaktadır.

Ankara Rinoplasti Burun Estetiği Hakkında Her Şey

Burun Estetiğinde hastanın burun deformitesine ya da solunum durumuna göre operasyon yapılır. Burun kemiği, burun kıkırdağı, burun ucu, deri tabakasının her biri ya da kombine edilmiş şekilde birden fazlası operasyon sırasında değiştirilebilir. Rinoplasti estetiğini planlarken hastanın çene, göz, yanak ve yüz bütünü ile genel uyum sağlayan bir burun yapısı oluşturulması sağlanır. Hastaya özel kişiselleştirilmiş bir operasyon planı çerçevesinde uygulanan ameliyatlarda hasta memnuniyeti daha yüksek olmaktadır. Burada hastanın burun yapısını neden değiştirmek istediği, hangi sıkıntılardan dolayı yaptırmak istediği, burun yapısının yeni formunun nasıl olacağı hakkında cerrah ile ayrıntılı görüşme sonrasında alınan ortak kararla operasyon gerçekleştirilir. Bu aşamada hekimin işinde ehil olması son derece önemli bir husustur.

Ankara Rinoplasti Burun estetiği diğer bütün büyük operasyonlar gibi kanama, enfeksiyon ve olumsuz anestezi tepkisi gibi riskler taşımaktadır. Burun estetiğine özel, burundan nefes almada zorluk, eşit olmayan burun delikleri, asimetri burun yapısı, burun ve çevresinde kalıcı uyuşma yaşanması, kalıcı şişlik ya da kalıcı renk değişimi, yara izi gibi durumlarda rinoplastiye ek olarak başka cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir.

Burun Estetiğinde hastanın yüzüne tam uyum sağlayan bir burun yapmak için hastanın cerrahla aşamalı görüşmeler sağlaması  gerekmektedir. Hasta, neden burun estetiği yaptırmak istediğini, varsa sorun ve sıkıntılarını doktorla görüşmelidir. Yüz ifadesinde değişikliğe sebep olabilen burun yapısı estetiğinde, yüz hatlarını iyi bilen, bunu doktora iyi ifade edebilen hastanın operasyon sonrasındaki memnuniyeti çok daha fazla olmaktadır. Burun estetiği yaptıracak olan hastanın burun dokuları estetik cerrah tarafından muayene ve kontrol edilip operasyon için uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Operasyon sırasında ya da operasyon sonrasında ortaya çıkabilecek riskler konusunda estetik cerrah hastayı bilgilendirmektedir. Burada doktor ile hasta iletişiminin iyi olması çok önemlidir.

Estetik cerrahın hastayı, yapılacak ameliyat hakkında detaylı anlatımı ve değerlendirmeleri sonrasında operasyon planlamasına geçilmelidir. Kadınlarda ve erkeklerde uygulanabilen Burun Estetiği oldukça komplike ve ciddi bir operasyondur. Burun üzerindeki küçük bir müdahalede bile büyük sonuçlar oluşturması nedeniyle mutlaka alanında uzman bir estetik cerrah tarafından yapılmalıdır. Operasyon sonrasında net sonucun görülmesi 6 ay ile 1 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir. Müdahale edilen burnun formu, yapılan ameliyatın büyüklüğüne, burun dokularının yeni formuna alışması ve oturmasına ya da operasyon sırasındaki komplikasyonlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Operasyondan sonra hastanın beklentisini tam olarak karşılayabilmek adına mini düzeltme operasyonları gerçekleştirilebilmektedir.

Burun Estetiğinde hastanın cilt doku özelliğinin yanı sıra, kemik ve kıkırdak yapısı, cilt hassasiyeti iyileşme sürecini etkilemekte ve burnun alacağı son durumu belirlemektedir. Burun Estetiğinde başarı yüze uyum sağlama, altın oran çizgilerine uygun, naturel ve estetik bir burun elde edilmesiyle ölçülmektedir.

Rinoplasti Burun Ameliyatı nasıl yapılır?

Ankara Rinoplasti Burun ameliyatı hem fiziksel görünümü hem de solunum güçsüzlüğü problemini çözmek için tercih edilen ve yapılması uygun görülen bir operasyon biçimidir. Burun kişinin genetiksel özelliklerine göre her insanda farklı olarak bulunan kişiye özel bir organdır. Üstü deri ile kaplı olan burun yapısının üst bölümü kemikten ve alt bölümü kıkırdaktan meydana gelmektedir. Solunum ve tat alma sistemi içerisinde en önemli yere sahiptir.

Ankara Rinoplasti Burun Estetiği operasyonundan önce doktorunuza, kullandığınız ilaçları varsa kan sulandırıcı özellikteki ilaçları söylemeniz ameliyatın gidişatı bakımından önem teşkil ettiği için, en az iki hafta öncesinde doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Operasyon öncesinde sigarayı kullanmayı bırakmak ya da ara vermek gereklidir. Sigara operasyon sonrasındaki iyileşme süresini uzatır, yavaşlatır ve enfeksiyon kapma riskini artırır. Burun Estetiği ameliyatı hijyenik hastane ortamında ve hastaya genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ortalama süresi 1 ile 5 saat arasında değişebilmektedir. Kullanılan tekniğe, hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilen burun estetiğinde sıralı bir dizi aşaması bulunmaz. Operasyon hastanın özelliklerine ve anatomisine göre kişiselleştirilerek uygulanmaktadır. Burun ameliyatından sonra burnun formunu korumak için Termal Splint adı verilen özel bir atel kullanılır. Atel yaklaşık olarak bir hafta boyunca yerinde kalır. Hastalar operasyonun yapıldığı gün taburcu edilmektedirler.

Ankara Rinoplasti Burun Estetiği sonrasında göz çevresinde burun ve yan dokularda morluklar ve şişlikler görülebilir. Genel iyileşme süresi 5 gün olmaktadır ancak operasyondan sonra bir hafta istirahat verilir. Bu sürede hastanın kanaması ve şişliğini azaltmak için göğüs hizasından daha yukarıda konumlandırılan bir pozisyonda dinlenmesi tavsiye edilir. Burundaki şişlikler haftanın nefes almasını zorlaştırabilir. Ödemin azaltılması amacıyla buz kompresinin yanı sıra burun içi spreyleri şişliğin inmesine yardımcı olur, burun içi kanallarının açılarak hastanın daha rahat nefes alması sağlanır. Hasta, istirahat döneminden sonra iş hayatına rahatlıkla geri dönebilir. Gözlük kullanımı, burna zarar vermemek için yaklaşık 1 ay sonra kullanılmalı, bu süre zarfında spor yapmaya ara verilmelidir. Burun son şeklini operasyondan bir yıl sonra almaktadır.

Ankara Rinoplasti Burun estetiği herkese uygulanabilir mi?

Ankara Rinoplasti Burun Estetiği burnunda yapısal bir bozukluk olan ya da burnun görünümünden rahatsız olan, yüz ifadesini daha olumlu ve çekici göstermek isteyen kadın ve erkek hastalar için uygulanabilmektedir. Burun kanallarının darlığından şikayetçi olan, nefes almakta zorlanan ya da sadece estetik kaygılardan dolayı endişe yaşayan hastalar tercih etmektedir. Hastanın genetik özellikleri göz önünde bulundurularak tasarlanan burun estetiğinde yüz ile tam uyumlu, doğallığın ön planda olduğu bir burun yapısı tasarlanmalı ve hasta memnuniyeti en üst seviyede sağlanmalıdır.

 

Sizi Arayalım

    X