İletişim

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti

Labioplasti teriminde labia, minör uzunluğunu azaltan bir prosedürü ifade eder. En sık yapılan estetik genital plastik cerrahidir ve kadınların labialarının bükülmesi ve çekilmesinden kaynaklanan semptomları hafifletebilir. Kadınlar, bisiklet sürerken ya da cinsel ilişki sırasında labiaların bükülmesi ve çekilmesinden kaynaklanan ağrı, kaşıntı ve tahriş gibi çeşitli nedenlerle “vajina gençleştirme” olarak tabir ettiğimiz bu operasyonu tercih ederler.

Labioplasti operasyonun temel amacı, labia minörlerini kıllı labia majoranın altına sarkmayacak şekilde küçültmektir. Labioplasti, asimetriyi azaltmak için veya daha yaygın olarak, labianın artık bükülmemesi ya da çekilmemesi için her iki labianın uzunluğunu azaltmak için yapılabilir.

Ankara Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ankara Labioplasti ameliyatı, genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak yapılabilir. Lokal anestezi ile yapılan işlemlerde cerrahın hastayla konuşarak onu rahatlatması gerekmektedir. Arkada çalacak hoş ve rahatlatıcı bir müzik de hastanın ameliyat sürecini kolaylaştırabilir.

Labioplasti ameliyatı, vajinal dudakların kısaltılmasını veya yeniden şekillendirilmesini içerir. İstenmeyen doku bir neşter veya lazer ile kesilir. Gevşek kenar, ince, çözülebilir dikişlerle dikilir. Bunlara ek olarak ameliyat esnasında kahverengi veya siyah renk düzensizliklerinden kurtulmak da mümkündür. Tüm bu prosedürler yaklaşık 1 ila 2 saat sürer. Herhangi olumsuz bir durum olmadığı sürece, ameliyat sonrasında aynı gün hasta evine dönebilir.

Labioplasti Neden Yapılır?

Kadınların labialarındaki büyümeler doğum, yaşlanma, cinsel aktivite ve genetik gibi birçok nedene bağlı olabilir. Bunun sonucunda hastalar bu durumu düzeltmek için çözüm ararlar. Kadınların Labioplasti ameliyatına ihtiyaç duymalarının sebepleri vardır. Kadınlar çeşitli nedenlerle ameliyat olmayı seçmektedir. Ankara Labioplasti cerrahisinde oldukça iyi kliniklere ve tecrübeli doktorlara sahiptir. Bu sebeple Türkiye’de Labioplasti cerrahisinde Ankara en çok tercih edilen illerin başında geliyor.

İlk olarak, Labioplasti için seçim yaparken çeşitli fonksiyonel faydalar vardır. Genişlemiş bir labiadan muzdarip birçok kadın, egzersiz, hijyen, idrar yolu enfeksiyonları, cinsel aktivite ve diğer fiziksel aktivitelerde zorluk yaşar. İkinci olarak, genişlemiş bir labium, dar yoga taytları, spor taytları ve mayoları ve bu tür kıyafetleri giymeyi zorlaştırabilir. Bununla birlikte, çoğu kadın, partnerleriyle romantik bir ilişkiye girdiklerinde bu durumdan dolayı problem yaşadıklarını da belirtiyorlar.

Bu ve benzeri nedenlerden dolayı, kadınlar Labioplasti operasyonunu tercih ederler. Ankara Labioplasti fiyatları, diğer illerle karşılaştırıldığında hem ekonomik anlamda hem de yüksek stadartlı hizmet bakımından ön plana çıkmaktadır. Siz de Ankara’daki kliniğimizi ziyaret ederek, merkezimiz, doktorlarımız ve imkânlarımızla ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı

Ameliyat Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Kadınların genital bölgesi çok hassastır ve genel olarak uygun bakım gerektirir. Bu nedenle, Labioplasti gibi bir işlem gerçekleştirirken, bilinmesi gereken bazı ameliyat sonrası talimatlar vardır. Bu talimatlar şunlardır:

 • Uzun duşlardan kaçınılmalı ve her yıkamadan sonra yara kurulanmalıdır.
 • Ameliyattan sonra oluşabilecek ağrı ve iltihabı azaltmak için cerrah tarafından reçete edilen antibiyotikler alınmalıdır.
 • Cerrahınız tarafından belirtilen süre dâhilinde bisiklete binmek, koşmak ve diğer fiziksel aktivitelerden uzak durmak gerekecektir. Aktivitelere erken dönüş, yaraya baskı uygulayabilir ve iyileşme sürecini gereksiz yere geciktirebilir.
 • Dar giysiler veya iç çamaşırlar yaraya sürtünmeye neden olacağından ameliyat sonrasında giyilmemesi oldukça önemlidir.
 • Ayrıca, operasyondan sonra en az dört hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Labioplasti ameliyatından sonra iyileşmek için işten 2 haftaya kadar izin almak gerekebilir. Cildin tamamen iyileşmesi birkaç ay sürebilir. Bu süre zarfında yapılması gereken bazı uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ameliyat bölgesini temiz ve enfeksiyondan uzak tutmak
 • Sürtünmeyi önlemek için bol iç çamaşırı ve giysiler giymek
 • Yaklaşık 6 hafta cinsel ilişkiye girmemek
 • 6 ila 12 hafta boyunca fiziksel aktiviteden kaçınmak
 • Birkaç hafta tampon yerine hijyenik havlu kullanmak

Bunlara ek olarak yetenekli ve tecrübeli bir cerrah seçilmesi durumunda ameliyat süreci başarılı geçecektir. Ayrıca, işlemi gerçekleştiren cerrah da hastaya ekstradan birtakım uyulması gereken tavsiyeler verecektir.

Vajinoplasti operasyonu hakkında bilgi almak için tıklayın.

Sizi Arayalım

  X