İletişim

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu, günümüzde sıkça tercih edilen, dudağın farklı bölgelerine ve çevresine enjeksiyon yolu ile hızlı ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlem için pek çok farklı dolgu malzemesi kullanılmakla birlikte, geçmişte en sık tercih edilen kollajen içerikleri artık yerini hyalüronik asit içeriklerine bırakmıştır.

Dudak Dolgusu Nedir?

Genellikle dudakları ince olan kişilerin daha dolgun ve daha şekilli bir görünüm elde etmek için yaptırdığı estetik işleme dudak dolgusu denir. Ancak dolgu işlemi yalnızca ince dudaklara hacim vermek amacıyla değil, dudak çizgilerini belirginleştirmek, sağlıklı ve mutlu bir gülümsemeye kavuşmak amacıyla da uygulanmaktadır. Özellikle alt ve üst dudaklar arasındaki oranın sağlanabilmesi için üst dudak dolgusu uygulaması yapılmaktadır.

Ankara Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır, Uygulama Süreci Nasıldır?

Dudak dolgusu işlemi gerçekleştirilmeden önce dudaklar antiseptik solüsyon ile temizlenmektedir. Sonrasında dudakta oluşabilecek olası rahatsızlık hissini engellemek amacıyla krem sürerek ya da enjeksiyon yoluyla lokal uyuşturma yapılmaktadır. Dolgu işlemi, dolgu malzemesinin dudağa enjekte edileceği alanlar belirlendikten sonra ince uçlu iğneler yardımıyla neredeyse hiç kesintiye uğramadan hızlı ve acısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Dudakların cilt ile birleştiği nokta olan vermilion hattını belirginleştirmek için çizgisel olarak dolgu işlemi yapılmaktadır. Bu işlem sonrasında şişlikleri kontrol etmek amacıyla buz uygulaması yapılmaktadır. Son olarak iğnenin giriş noktalarına antibiyotikli krem sürülmektedir. Ancak uygulama sonrasında dudaklara yoğun baskı uygulanmamalıdır. Çünkü dudak dolgusu sonrası, yapılan işlemin etkisi fark edilebilir olmalı ve dudakların hacmi artmalıdır.

Kalıcı Mıdır, Etkisi Ne kadar Sürer?

Dudak şekillendirme ve hacimlendirme amacıyla kullanılan dolgu malzemeleri bir süre sonra vücut tarafından emilmeye başlanır. Dudak dolgusunun kullanım süresi 6 ile 12 ay arasında değişmekle birlikte, kalıcı değildir. Dolgunun kalıcılık süresi kişinin dudak yapısına, mimiklerine ve kullanılan dolgu malzemesinin içeriğine ve kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Etkisi azalmaya başladığında dudağa yeniden şekil ve hacim verebilmek için dudak dolgusu enjekte edilmelidir. Kalıcı dudak dolgusu ise Gortex adı verilen suni bir madde ile gerçekleştirilmektedir. Dudak kenarlarından yerleştirilen bu dolgu maddesi dudak içinde şeklini kalıcı olarak korur.

 

Sizi Arayalım

    X