İletişim

Obezite – Tüp Mide Sonrası Estetik

Obezite – Tüp Mide Sonrası Estetik; Gelişmiş ülkeler günümüzün en önemli salgın hastalığının “obezite” olduğunu kabul etmişlerdir. Günümüzde artan kalori alımı ve azalan fiziksel aktivite toplumda obez kişi sayısının artmasına sebep olmuşlardır.

Obezite ilerleyen yaşlarda sağlık açısından ciddi bir sorun olduğu kadar, günümüz estetik algısına da uygun bir durum değildir. Bu nedenle obez kişiler zayıflamak için çok çaba göstermektedir.

Dolayısı ile günümüzde obezite (bariatrik cerrahi) ameliyatları (mide küçültme, mide by-pass, tüp mide.. vb) çok sık uygulanır hale gelmiştir. Bu işlemlerden sonra kişiler hızla kilo verir ve sağlıklarına kavuşurlar. Ancak çoğunlukla deri bu zayıflamaya eşlik edemez. Şişmanken fazla ve gergin olan deri, zayıflayınca sarkar ve kabul edilemez katlantılar-gevşeklikler ortaya çıkar

Bu durumda da obezite sonrası estetik işlemler (post bariatrik cerrahi) devreye girer.

Post bariatrik cerrahi işlemleri ile vücudun neresi sarkmış ise, o bölge toparlanıp şekillendirilebilir ve gerilebilir. Karın germe, meme dikleştirme, 360 body lift, bacak germe, kol germe, yüz-boyun germe, sırt germe.. vb)

Obezite – Tüp Mide Sonrası – Estetik işlemler obezite ameliyatından (tüp mide, by pass..) ne kadar zaman sonra yapılabilir?

Obezite ameliyatlarından sonra estetik işlemlere başlayabilmek için bazı kriterler vardır:

  1. Obezite ameliyatının üzerinden en az 15 ay geçmiş olmalıdır.
  2. Obezite ameliyatından sonra hedeflediğiniz tüm kiloları vermiş olmalısınız. Kilo verme aşamasında iken estetik ameliyat olmamalısınız.
  3. Kilo verme tamamlandıktan sonra 3 ay vücudunuzun dengelenmesi ve derileriniz bir miktar toparlanması için beklemelisiniz.

Obezite ameliyatlarından sonra hızla kilo veren kişiler genellikle acele eder ve biran önce estetik girişimlere başlamak isterler. Sabırlı olmak ve tüm kiloyu verinceye kadar beklemek çok önemlidir. Erken yapılan işlemler ileride revizyon gerektirebilir.

Obezite sonrası estetik işlemler zor mudur?

Obezite sonrası estetik işlemler diğer estetik uygulamalara göre daha uzun sürer ve daha komplikedir. Sarkan derinin uygun şekilde çıkartılması kadar kalan kısmın doğru şekillendirilmesi de önemlidir.

Obezite ameliyatı geçirmiş kişilerde çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri (B12, demir, çinko ..), kansızlık (anemi..), insülin direnci, protein eksikliği gibi pek çok farklı sorun da bulunabilir. Bu nedenle özel hazırlık ve yakın ameliyat sonrası takip gerektirir.

Bu hazırlıklar cerrah ve anestezi ekibi ile birlikte işlem öncesi dikkatli şekilde yapılır.

İşlem sonrası da hastanede yakın takip ile süreç rahat geçirilir.

Tüm işlemlerde tek seferde yapsak daha iyi değil mi?

Obezite sonrası estetik işlemler (post bariatrik cerrahi), diğer estetik uygulamalara göre daha geniş alanlarda çalışmayı gerektirir. Sarkan deri genellikle çok fazladır ve şekillendirilip toparlanacak alanlar ileri derecede sarmıştır. Dolayısıyla işlemler hem daha uzun sürer hem de büyük boşluklar oluşturur. İşlem sonrası bakım, yatış pozisyonları, iyileşme süreci de özelliklidir.

Dolayısı ile obezite sonrası estetik cerrahi girişimler genellikle evreler halinde yapılabilir. Tüm işlemleri tek seansta yapmak çok uzun bir ameliyat gerektirir ve ameliyat sonrası süreç çok zorlu geçer. Kan kaybı çok olur, iyileşme zorlanır, komplikasyonlar artar. Bu nedenle evreleme her zaman daha güvenli ve iyileşme açısından daha verimlidir. Kişinin durumuna göre karın germe-meme dikleştirme, kol germe-bacak germe, 360 bodylift-kol germe gibi kombinasyonlar mümkündür.

Tüm germe işlemlerini 2-3 seansta gerçekleştirmek mümkündür.

Seanslar arasında kaç ay olmalıdır?

İşlemler 2-3 ay ara ile yapılabilir. Daha önce toparlanan bölgenin iyileşmesi ve kan düzeyinin normale gelmesini beklemek önemlidir.

 

Sizi Arayalım

    X