İletişim

Kaş Askısı

Kaş Askısı; Kaşlar ve gözler yüzümüze ifade veren en önemli etkenlerdir. Kaşlar çeşitli nedenlerden dolayı normal halinden daha da aşağı sarkabilir. Bunun sebeplerinden birkaçı, yaşlanma, kilo alıp verme, genetik özellikler denilebilir.

Kaşların zamanla aşağı doğru sarkması ile istemesek de yüze yansıyan bitkin, üzgün, yorgunmuş gibi ifadeler verebilir. Örnek verdiğimiz bu sebeplerin dışında bazı rahatsızlıklardan kaynaklanan sarkmalarda görülebilir. Mesela tümör, yüz felci veya bazı ameliyatlar sonrası görülen sarkmalar gibi. İleri safhalara ulaşmış bir sarkma ise hastanın görüşüne dahi engel oluşturabilmektedir.

Kaş kaldırma ameliyatı, üst yüz germe ve orta yüz germe, alın germe ameliyatı ve göz kapağı ameliyatı ile aynı anda veya tek olarak da yapılabilir. Kaşlarda sarkma görülmüyor ise ya da düşüklük yok ise bu durumda alın germe ameliyatı çok daha uygun olacaktır. Kaşlarda sarkma yok ama dış kenarların kalkması isteniyor ise alın germe ameliyatına gerek duyulmaz. Sadece kaş kaldırma ameliyatı yapılacak ise anestezi veya sedasyon anestezi işlemi uygulanmaktadır.

Kaş Askısı Ankara Ameliyat Öncesi 

Öncelikle görme ve göz muayenesi yapılır. Özellikle kronik hastalıklar ve kan sulandırıcı ilaç kullanımı sorgulanır. Özellikle Botox, ip askı kullanılma öyküsü varsa belirtilmelidir.

Kaş Askısı Ameliyat

Kaş askısı işlemi lokal yada genel anestezi ile yapılabilir. Ağrısız ve kısa süren bir cerrahi işlemdir.

Saçlı deri içerisinde bir kaç santimlik bir kesim ile yapılır. Derin plandan hemen kemik üzerinden saçlı deri içerisinden kaşa uzanan tünel oluşturulup  kaşın aşağı sarkmasına sebep olan yada gevşeyen bağlayıcı dokular (ligamentler) serbesteştirilir yad sıkılaştırılır. Böylelikle kaşlara istenilen şekil verilebilir. Işlem sonrasında saçlı deri içerisinden saçların arasında kalan belirsiz bir iz kalır.

Kaş Askısı Ameliyat Sonrası

Kaş askısı ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Göz etrafında, şakaklarda şişlik ve morarma olabilir. Aynı gün ağrı kesici, antibiyotik tablet ile taburcu olunabilir. Ertesi gün banyo yapabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir.

Emilebilen dikişler kullanılır. Dikiş alınmasına gerek yoktur. Ertesi gün banyo yapabilir.

Kişi 3 gün sonra işine dönebilir.

Kaş Askısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

  • Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçen beklenen olaylardır.
  • Kaşların zamanla eski yerlerine inmesi görülebilir.
  • His kaybı nadirde olsa tam kaş kenarlarında his kaybı olabilir. Ancak bunlar genellikle bir kaç hafta sonra geçecektir. Aylar süren kayıplar ile nadir olarak karşılaşılabilir ama sonunda mutlaka iyileşir.
  • Saç dökülmesi de nadiren olabilir. Ancak saçlar mutlaka geri gelecektir.

 

Sizi Arayalım

    X