İletişim

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı, büyük memenin küçültülmesi için uygulanan plastik cerrahi operasyonudur. Göğüs küçültme uygulaması için kadın meme yapısının bu operasyona uygun olması oldukça önemlidir. Bu uygunluk için gerekli olan koşulları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Doku canlılığı
 • Laktasyon
 • Meme areola kompleksi (NAC) fonksiyonel duyarlılığı

Meme küçültme ameliyatı 3 aşamalı bir süreçtir. Bu süreç fiziksel, estetik ve psikolojik olarak ayrılsa da bir bütün olarak kabul edilir. Ameliyat sürecinin ardından fiziksel olarak iyileşme, estetik görüntü ve bu görüntünün bireyle olan uyumu aynı zamanda hastanın psikolojisini de etkileyecektir.

Aşırı kilo alımı, doğum, genetik yapı vb. gibi faktörler meme büyümesinin sebepleri arasında olabilir. Meme büyümesi genellikle fıtık, sırt ağrıları gibi rahatsızlara sebep olabilir. Ayrıca simetrik açıdan memeler aynı büyüklükte olmayabilir. Bu gibi durumlarda meme küçültme ameliyatı, hastaya istediği estetik görünümü sağlayacağı gibi, günlük yaşamda bir çok kolaylık sağlayacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Küçültme ameliyatından önce hastanın sağlığı için çeşitli testler yapılması gerekmektedir. Meme dokusu kontrolleri sağlanır. Memenin incelenmesi için mamografi uygulanır. İşlem için meme tasarımı kişiye özel olarak şekillendirilir ve hasta ile paylaşılır. Hasta, eğer sigara veya alkol kullanıyorsa operasyondan 1 hafta önce bunlara ara vermesi gerekir. Bunlara ek olarak hastanın, bu süreçte doktorun bilgisi olmadan herhangi bir ilaç almaması gerekir. Ameliyat esnasında yapılan temel işlemler şu şekildedir:

 • Memeden fazla yağ ve glandüler dokusu çıkarılır.
 • Kalan meme dokusunu yeniden şekillendirilir,
 • Meme ucu uygun bir konuma getirilir.

Ankara meme küçültme ameliyatı | ameliyat genelde 2 veya 3 saat sürmektedir. İşlem sonrasında hasta bir gün hastanede dinlendirilir. Hastanın ameliyat sonrasında ağrı, şişkinlik ya da hassaslık yaşaması normaldir. İyileşme süresi 2 ila 6 hafta aralığındadır. Ancak, memenin istenilen seviyeye gelmesi ve tamamen iyileşmesi 6 ay sürebilir. Hastalar, bu süreçte günlük hayatlarında dikkatli olmaya devam etmelilerdir.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı tamamen hastanın özgür iradesi ile karar vermesi gereken bir durumdur. Hasta, bu operasyonu neden istediğine karar verip, avantajlarını ve dezavantajlarını araştırması gerekir. Göğüs küçültme ameliyatı için görüşmeye gittiğinizde, cerrahınız size süreç ile ilgili detaylı bilgileri paylaşacaktır. Geçireceğiniz prosedürü ve herhangi bir risk veya olası komplikasyonu tam olarak anladığınızdan emin olmak için onay formlarını imzalamanız istenecektir. Operasyon sırasında oluşabilecek riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Anestezinin getirdiği riskler
 • Kanama (hematom), sıvı birikimi, enfeksiyon
 • Meme asimetrisi
 • Göğüs konturu ve şekil bozuklukları
 • Geçici veya kalıcı olabilen meme başı veya meme hissindeki değişiklikler
 • Memenin aşırı sıkılığı
 • Derinin derinliklerindeki yağ dokusunun ölmesi (yağ nekrozu)
 • Kötü yara iyileşmesi
 • Revizyonel cerrahi olasılığı
 • Potansiyel emzirme yetersizliği
 • Kesiklerin birleştiği yerde potansiyel deri/meme dokusu kaybı
 • Meme başı ve areolanın potansiyel, kısmi veya tam kaybı
 • Ciltte renk değişikliği, kalıcı pigmentasyon değişiklikleri, şişme ve morarma
 • Yara izleri

Meme küçültme ameliyatı, uzman hekim ve doğru kliniklerde yapıldığı sürece bu komplikasyonların gerçekleşme olasılığı oldukça düşüktür. Ancak, yukardaki olumsuz durumlarla karşılaşmamak için operasyona karar vermeden önce, iyi bir araştırma yapmalısınız. Ankara meme estetiği operasyonları konusunda, hem uzman hekimlerin hem de güvenilir kliniklerin olması sebebi ile oldukça tercih edilen bir merkezdir. Bununla birlikte, Ankara meme küçültme fiyatları, Avrupa ve Türkiye’deki diğer şehirlerle kıyaslandığında oldukça avantajlı ve ekonomiktir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatını Kimler Olabilir?

Küçültme operasyonu, daha çok yirmili yaşlarda, kişinin gelişimini tamamlandığı süreçte yapılmasını tavsiye ediyoruz. Ancak bazı durumlarda 18 yaşının altında olan bireyler de ebeveyn izni ve doktor onayı ile meme küçültme ameliyatı olabilir.

Aşırı büyük göğüslerin neden olduğu sırt, boyun ve omuz ağrıları, duruş bozuklukları, nefes almada zorluk, omuzlarda sutyen askılarına bağlı çöküntü, ellerde uyuşma gibi istenmeyen durumların giderilmesi için uygulanır. Omuzlardaki sinirler, döküntü, egzama veya meme altında oluşabilecek mantar enfeksiyonları, fiziksel aktivite kısıtlılığına neden olur. Tüm bu durumlar kadınlarda sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik sorunlara da neden olmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ameliyat sürecinden önce belli bir hazırlık süreci olduğu gibi sonrasında da dikkat edilmesi gereken bazı durumlar olmaktadır. Göğüs küçültme operasyonu sonrasında hafif bir oturma pozisyonunda yatarsanız, ödem veya ağrılarınız daha çabuk geçecektir. İyileşme döneminde sigara içilmemesi çok önemlidir. 8. günden sonra ılık bir banyo yapabilir, normal günlük aktivitenize dönebilir ve spor sütyeni giyerek çalışabilirsiniz.

Ameliyat sonrası yaklaşık 15 gün boyunca kol hareketlerinize dikkat etmeli ve ağır yükler taşımamalısınız. Ayrıca, spor sutyeninizi 8 haftaya kadar giymelisiniz. Ameliyat sonrasındaki iki ay boyunca göğüs bölgenize fiziksel temastan kaçınmalısınız. Bununla birlikte yorucu spor aktivitelerinden kaçınmanız iyileşme sürecinizi daha hızlı geçirmeniz için oldukça önemlidir.

Meme büyültme ameliyatı hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

 

Sizi Arayalım

  X